KAÇAK ÇAYA KARŞI SOĞUK SAVAŞ PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Gıda Haberleri - çay ve şeker firmaları
Administrator tarafından yazıldı   
Perşembe, 25 Temmuz 2013 06:25
1,5 milyar lira ciroya ulaşan Çaykur, 2014'te soğuk çay ve yeni ürünlerle iç ve dış pazarını büyütüp yeni pazarlar oluşturmayı hedefliyor

Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, geçen yıl 1,5 milyar lira ciro elde ederek yüzde 10 büyüyen ÇAYKUR'un önümüzdeki yıl soğuk çay ve yeni ürünlerle birlikte hem yurt içinde hemde yurt dışında pazarını büyütüp yeni pazarlar oluşturmayı hedeflediğini söyledi.

Kaçak çaya yönelik yaptıkları çalışmaları aktaran Sütlüoğlu, kaçak çayın çok tüketildiği bölgelerde bir atak başlattıklarını ve buralarda bir büyüme beklediklerini, soğuk çayın da bu bölgede büyük rağbet gördüğünü belirtti.

SIFIR KALORİLİ ŞEKER ÜRETİMİ

"Sıfır kalorili" şeker üretimi konusunda ise Sütlüoğlu, kendilerine ilk defa çalıştıkları laboratuvarın "stevia" bitkisinden bahsettiğini, bu bitkinin ise şeker pancarı ve şeker kamışlarından yapılan şekerden 10-15 misli daha tatlandırıcı şeker özelliği olan, bir işlemden geçtikten sonra da 300 - 350 kat gibi tatlandırma özelliğine sahip olan ama sıfır kalorili bir bitki olduğunu kaydetti.

BİR AYDA 35 MİLYON SATIŞA ULAŞTI

Çaykur'un geçen ay piyasaya sürdüğü yeni ürünü soğuk çay "didi" hakkında bilgiler veren Sütlüoğlu, bu kategorideki ürünlerin yüzde 85 oranında 3 büyük şehirde tüketildiğini belirterek, kendilerinin ise bütün Türkiye sathında 85 vilayette pazar oluşturmayı hedeflediklerini ifade etti. Sütlüoğlu, şu anda 2 fabrika ile pazarın taleplerini karşılamaya çalıştıklarını, ancak üçüncü fabrikayı devreye sokma ihtiyacı da olacağını söyledi.

ARAP ÜLKELERİ BUNU ÇOK TERCİH ETTİ

Sütlüoğlu, şuanda 20 milyon adet fiili satışın ve 15 milyon adet de sipariş olduğunu açıklayan Sütlüoğlu, kendilerinin 75 milyon vatandaşın her birinin "didi"yi içmesini hedeflediklerini kaydetti. Gelecekte yeni ürünlerin de sözkonusu olacağını vurgulayan Sütlüoğlu, "Ürüne, çaylarımızı satamadığımız ya da satmakta zorlandığımız ülkelerden talep de var. Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden yoğun talep var. Özellikle Arap ülkeleri "didi"yi çok talep ediyorlar ama bu ülkelerden çaya çok talep yok" diye konuştu.

Sütlüoğlu, Ramazan çayına da yoğun talep olduğunu sözlerine ekledi.

 
Catering Katalogu,